Mozaiklepkék
(Riodiniade és Nemeobiidae)
Nagy fajszámú család, 2000-nél több fajuk ismert, leginkább Amerika trópusi tájain élnek. Európában, így Magyarországon is csupán egy fajuk honos. Kis termetű vagy közepes nagyságú lepkék, szárnyfesztávolságuk 20-65 mm között van. A legkülönbözőbb színezetű és mintázatú fajok fordulnak elő köztük, talán a legszebb pillangók.
A mozaiklepkék szeme kicsi, homlokuk széles. A nőstények mindhárom pár lába egyformán fejlett járóláb, a hím viszont csak a 2. és 3. pár lábát tudja használni, az 1. lábpár csökevényes és fejletlen. Apró termetük és színpompájuk miatt a lepkék kolibrijeonek is nevezik őket. Életmódjuk rendkívül változatos, sok a rejtett életmódú faj, ezek otthonunkban is csak ritkán kerülnek szem elé. Más fajok feltűnőek, virágokat lá- togatnak, és a félárnyékos erdei tisztásokon röpködnek. Hernyóik ászkaszerűek, zöldesek vagy feketések, finom szőrzet borítja őket. Néhány faj hernyóján tarka szemölcsök ékeskednek. A gyepszintben a cserje- és a lombkoronaszintben egyaránt élnek mozaiklepkefajok a sokféle növényen. A bábok különféleszínűek és alakúak. Némelyik faj bábja fejjel lefelé csüng, máské a levelek felületére van kötözve selyemszállal.
Néhány példafaj:
Ékes mozaiklepke, Ecuadori bársonyfolt, Piros mozaiklepke, Pirospettyes ördöglepke, Csíkos farkaslepke, Piros ördöglepke, Pompás farkaslepke, Örvös farkaslepke
Ha kíváncsiak vagytok azokra a lepkékre, amelyeket ezek közül nem mutattam be, akkor utánuk nézhettek valamelyik keresőhonlapon.
Általam ajánlott keresőhonlap: www.google.co.hu
|