Azúrlepkék
(Morphidae)
Az azúrlepkék vagy "morfók" a legközismertebb trópusi lepkék. A család - fajszámát tekintve - nem mondható nagynak, hoszen mindössze 80 körül van az idetartozó fajok száma. Elterjedési is viszonylag kicsi, valamennyi faj Amerika trópusi vidékein honos, ők a trópusi erdők leghíresebb és legfeltűnőbb lakói. Bármely lepkekiállításon - múzeumban vagy magángyűjteményben - a ragyogó kék fényű szárnyukkal a látogatók tekintetét elsőként ők vonják magukra. Szárnyuk tündöklő színe az idő múlásával sem fakul, mert a pikkelyek színüket és fényüket nem festéktől, hanem fizikai szerkezetüktől kapja. Nem minden fajnak sajátsága azonban ez a fémes csillogású kék szín: vannak zöldesfehér és barnásrózsaszínű fajok is. Sok olyan faj is van, amelynek csak a hímje csillogó kék, és a nőstény csak szerényebb színeket visel. Többnyire nagy termetű lepkék, a legkisebb faj (Morpho rhodopteron) szárnyának fesztávolsága 7-8 cm, a legnagyobb (Morpho hecuba) elérhet akár 20 cm-t is.
A morfók kimondottan nappali állatok, csak a nap legmelegebb időszakéban, a dél körüli órákban aktívak. Életmódjuk változatos: sok faj erdőkben, erdőszegélyeken, a lombkorona szintjében él, mások az erdők aljnövényzetében, ismét mások az emberi települések környékét keresik fel. A lepkék gyűjtése nem könnyű, hiszen elsősorban a magas fák lombkoronája körül röpködnek. A gyűjtők többféle módon is csalogatják őket. A lepkék nagyon kedvelik a hullott, erjedő gyümölcsöt; ezzel édesgetik le őket a földre. A másik gyűjtési mód arra épít, hogy az ivarok egymásra találását feltűnő kék szín segíti elő, így a gyűjtők megfelelő kék színű kendő lobogtatásával is le tudják csalogatni a lepkéket a fák közül. A ritkább fajok valóságos vagyonként cserélnek gazdát a rövarbörzéken a világ nagyvárosaiban.
Az azúrlepkék petéi nagyok: 2 mm átmérőjűek is vannak közöttük. Hernyóik feltűnő színezetűek: ragyogó zöld, kék vagy vörös szőrbóbitát hordanak, és sok faj hernyójának színes farokvillája is van. Feltűnő tarkaságuk ellenére az azúrlepkék hernyóit alig ismerik, mert a hernyók leginkább a fák lombkoronájáig felkapaszkódó liánokon élnek. Leggyakrabban a pillangós virágúnövényekkel táplálkoznak. A báboknak kiemelkedő szárnytokjuk és kis fejdudoraik vannak. A bábnyugalom mindössze 3-4 hétig tart.
Néhány példafaj:
Sötét azúrlepke, Kékcsíkos azúrlepke, Hosszúszárnyú azúrlepke, Heléna-azúrlepke, Tarka azúrlepke, Fényes azúrlepke
Ha kíváncsiak vagytok azokra a lepkékre, amelyeket ezek közül nem mutattam be, akkor utánuk nézhettek valamelyik keresőhonlapon.
Általam ajánlott keresőhonlap: www.google.co.hu
|