Szemeslepkék
(Satyridae)

Többnyire barna lepkék, szárnyuk fonákján szemfoltokkal; rdőkben, erdei tisztásokon és magas füves réteken élnek - így ismerjük a szemeslepkéket. A trópusokon élő fajok tarkábbak, színesebbek, de ők sem tagadhatják le a szerényebb rokonságot.

Közepesek vagy kis méretűek, a legnagyobbak (a trópusokon) 13 cm körüliek, a legkisebbek 3 cm-nél is kisebbek. A család az egész világon elterjedt, a trópusokon éppúgy, mint a mérsékelt övben. Egyes csoportjaik a hűvös tájak jellemző nappali lepkéi, ilyenek például az európai és ázsiai magashegységek szerecsenlepkéi (Erebia). A család több ezer fajt számlál, közülük Magyarországon 27 faj él.

Fejuk kicsi, szemük nagy, csápjuk karcsú. Nyelvük jól fejlett. Sok faj hímjeinek elülső szárnyán hosszú szőrökből álló sajátságos folt, az ún. illatcsík (adroconium) fejlődött ki, ez az ivarok egymásra találását segíti. A hernyók orsó alakúak, laposak, csupaszok, farokvillájuk van. Főleg egyszikű növényeken élnek. Bábjuk a tápnövényen csüng, esetleg a talajon hever.
Néhány példafaj:
Barna szatírlepke, Kis múzsalepke, Pompás múzsalepke, Sárgacsíkos szatírlepke
Ezek közül sajnos egyet sem találtok meg a Lepkefajták között. Ha szeretnétek, utánuk nézhettek valamelyik keresőhonlapon.
www.google.co.hu

|