Pálmalepkék
(Amathusiidae)
A pálmalepkék nincsenek olyan sokan, a család száznál kevesebb fajt foglal magába. Európában nem élnek , a fajok túlnyomó része az indo-ausztráliai faunaterületeken honos, mindössze két faj hatol be a palearktikus (eurázsiai) faunaterületre. Némely faj hernyói pálmalevelekkel táplálkoznak , s ezek olyan tömegesen jelenhetnek meg, hogy a pálmákat akár tarra is rághatják. Nagy termetű, széles szárnyú lepkék, hátulsó szárnyuk fonákján szemfoltok láthatók. Zömmel közepes vagy nagy termetű fajok, a legkisebbek is nagyobbak 6 cm-nél. A nagy termetű fajok elérik a 15 cm-es nagyságot is. Testük viszonylag gyönge, szárnyfelületük nagy, így nem jó repülők, csak kisebb távolságok berepülésére képesek.
A pálmalepkék
A pálmalepkék ugyan a nappali lepkékhez tartoznak, sok fajuk azonban életmódja alapján mégsem nappali lepke. Szürkületkor - este és hajnalban - repülnek, az erős napfény elől a sűrű bozótba, erdőkbe, nádasokba rejtőznek. Hernyóik főként egyszikű növényeken, csoportosan élnek. (A pálmák is a pázsitfélékhez tartozó, nádtermetű bambuszok mind egyszikűek!) Szőrbóbitájuk, valamint villás fej- és faroknyúlványuk van. Bábjaik fejjel lefelé csüngenek.
Néhány példafaj:
Ál-azúrlepke, Indiai pálmalepke, Nagy bambuszlepke, Sötét bambuszlepke, Füstös bambuszlepke, Kínai bambuszlepke, Kínai koronáslepke
Ha kíváncsiak vagytok azokra a lepkékre, amelyeket ezek közül nem mutattam be, akkor utánuk nézhettek valamelyik keresőhonlapon.
Általam ajánlott keresőhonlap: www.google.co.hu
|